Ki fizeti a számlát a „propagandistázó” Gulyás Balázsnak?

Brüsszelből biztosan gurult deviza a Magyar Polgárhoz.

Azáltal, hogy a Fidesznek komoly kihívója akadt, érezhetően megnőtt egyes ellenzéki újságírók önbizalma – mutat rá a Transzparens Újságírásért Alapítvány.
Részletes elemzésben mutatta be a média jelenlei helyzetét a Transzparens Újságírásért Alapítvány, amely idézte a XXI. Század Intézet tanulmányát is arról, hogy az ellenzéki nyilvánosság legfontosabb sajtótermékei és szereplői milyen módon kaptak külföldi finanszírozást az elmúlt években.
A tanulmány szerint jelentős összegek érkeztek különböző külföldi forrásokból, beleértve ebbe állami szerveket, nemzetközi alapítványokat és nagyvállalatokat is. A külföldi finanszírozásban részesülő médiumok túlnyomó többsége pedig a balliberális politikai oldalhoz köthető: ilyen a 444.hu, a Partizán, a Telex, az RTL Magyarország, a Szabad Európa, az Átlátszó, a Direkt36, a K-Monitor és a Lakmusz.
A Transzparens elemzése ugyanakkor kitér arra, hogy Orbán Viktor és Simicska Lajos 2015-ös konfliktusa nyomán megbomlott az addig egységesnek tartott jobboldali médiatér.
Az átrendeződésnek az eredményeként pedig
olyan új ellenzéki médiumok jöttek létre, amelyek ugyan nem sorolhatók a klasszikus baloldali sajtótermékek közé, mégis az ellenzéki nyilvánosság részeként működnek.
Ebbe a kategóriába tartozik a 2018-ban alapított Válasz Online, a Magyar Hang, valamint a Gyulyáságyú youtube-csatorna.
Utóbbi különösen szoros kapcsolatot ápol Magyar Péterrel, hiszen a csatorna és az ellenzéki politikus között csak az elmúlt egy évben öt interjú vagy beszélgetés készült. Ennek fényében különösen figyelemre méltó Gulyás Balázs és a kormányközeli média legújabb konfliktusa – mutat rá a Transzparens.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszelből biztosan gurult deviza a Magyar Polgárhoz.
A közelmúltban ugyanis Lentulai Krisztián, a Mandiner munkatársa meghívta vitaműsorába Gulyást, hogy egy vitaműsor keretében egy asztalhoz üljön Deák Dániellel, a XXI. Század Intézet elemzőjével. A válasz azonban élesen elutasító volt. „Sem a platform, sem a meghívott vendég (beszélgetőtárs) nem megfelelő. Én propagandistákkal nem ülök le!” – fogalmazott az ellenzéki újságíró, majd hozzátette:
„Én újságíró vagyok, ti meg propagandisták vagytok! Én újságot írok, ti propagandát gyártotok!”
Ahogy elemzésében a Transzparens Újságírásért Alapítvány rámutat: az elmúlt egy évben jelentős átrendeződés zajlott le a magyar médiatérben. Ennek alapvető oka, hogy az évek óta tartó, egyre erőteljesebb társadalmi polarizáció a sajtóban is markánsan megjelent, és ez a tendencia Magyar Péter 2024-es színrelépésével tovább erősödött. A meglévő folyamatok új lendületet kaptak, a hangsúlyok pedig átrendeződtek.
A Tisza Párt elnökének megjelenése óta jól láthatóan több ellenzéki médiaszereplő viselkedése is megváltozott. Egyrészt azáltal, hogy a Fidesznek komoly kihívója akadt, érezhetően megnőtt egyes ellenzéki újságírók önbizalma. Erre példa, amikor az ATV egyik műsorvezetője, Egri Viktor, a Csatt című műsorban parázs vita közben azt mondta Deák Dániel kormányközeli elemzőnek, hogy „Ide nem jössz többet”.
Másrészt
Magyar Péter egy merőben szokatlan megközelítést is behozott, mégpedig a vele egyet nem értők diszkreditálását.
Természetesen nem újkeletű jelenség a kormánypárti sajtó karanténba zárásának kísérlete, azonban azzal, hogy Magyar Péter felállt és kisétált az ATV stúdiójából, illetve folyamatosan vegzálja és sértegeti a számára nem szimpatikus sajtómunkásokat, még mélyebb árnyalatot adott az egyébként is meglévő jelenségnek. Ennek a trendnek egyik vadhajtása lehet, hogy Gulyás Balázs sajtómunkásként nyíltan propagandistának minősít más újságírókat és orgánumokat, feltehetően politikai megfontolásból. Mindez különösen visszatetsző lehet a külföldi finanszírozás fényében.
Nyitókép: YouTube képernyőfotó